Uzun Mesafe Araba Sürüşü Sırasında Molalar Ne Sıklıkta Olmalıdır?

Uzun mesafelerde araç kullanıyorsanız, her iki saatte bir en az 15 dakika durmalısınız. Yorulmamak ve uyanık kalmak için her 4,5 saatlik sürüşte en az 45 dakika dinlenmek için sık sık durun. Rahatlayabilmeniz için uzun yolculuğunuzda her 150 km’de bir mola vermeyi planlayın. Günde sadece 9 saat araba sürmeye çalışın.

Uzun süre araç kullanırken, yeterince dinlenmek için en az 30 dakikalık en az bir daha uzun mola vermelisiniz. Yorgunken uzun mesafe araç kullanmanın bazı risklerini gözden geçireceğiz.

Bir Karayolunda Ne Kadar Süreli Araç Kullanmalısınız?

Bir yolculuğa çıkarken, beraberinde gelen risklerden kaçınmak için günde sadece 9 saat araç kullanmalısınız. Birden fazla sürücünüz varsa bu süreyi 12 saate kadar uzatabilirsiniz. Ancak bütün gün yoldaysanız yolculuktan keyif alamayabilirsiniz. Yapabiliyorsanız en fazla 8 saat sürmeyi planlayın.

Tatil için bir yolculuğa çıkacaksanız, arabada çok fazla zaman harcamadan birçok yeri görebilmeniz için günlük ortalama sürüş sürenizi 4 saat veya daha az tutun. Bu, mükemmel bir yolculuğa çıkmayı planlamak için en önemli ipuçlarımdan biridir.

uzun araç sürüşünde mola vermek

Yol Seyahat Molalarınız Ne Kadar Sürer?

Bir yolculukta, her iki saatte bir en az 15 dakika durmalısınız. Uzun bir yolu birkaç saat sürmeyi planlıyorsanız, en az 30 dakikalık uzun bir mola da planlamanız gerekir. Sık sık durmak, bacaklarınızı esnetmenize, daha fazla yakıt almanıza, lavabo kullanmanıza ve atıştırmalıklar almanıza olanak tanır.

Sürüş sırasında esnemek için ne sıklıkla durmalısınız?

Bir yolculuğa çıkarken, vücudunuzu hareket halinde tutmak ve bel ağrısını önlemek için arabadan inmeli ve her iki saatte bir en az 5 dakika esnemelisiniz. Dinlenme durakları, kan akışını iyileştirmek ve vücudunuzu bir süredir araç kullanmakta olduğu sabit pozisyondan çıkarmak için yürümek, esnemek ve tüm vücudunuzu hareket ettirmek için harika yerlerdir.

Evcil hayvan veya küçük çocuklarla seyahat ediyorsanız, esnemek için daha sık durmaları gerektiğini unutmayın. Ayrıca hızlı yürüyebilir, yıldız atlamaları yapabilir veya ayak parmaklarınıza dokunabilirsiniz.

ANL Garage Whatsapp